27 ARA

Taşınmadan Önce Yeni Ev Nasıl Temizlenir?

Taşınmadan Önce Yeni Ev Nasıl Temizlenir?

İşe başlamadan önce gerekli tüm temizlik malzemeleri, bol miktarda deterjan ve elektrikli süpürge taşınıcağınız eve götürülmeli. Değiştirmek istediğiniz şeyler varsa önceden temin etmenizde yarar var. Bunlar genellikle aspiratör filtresi, mutfak havalandırma ızgarası, klozet kapağı gibi parçalardır.
Evde inşaat sonrası atıklar varsa bunları dışarı çıkarın.
Ardından evin her yerini elektrikli süpürge ile süpürün. Evin temizliğine, kullanma ihtimalinizi göz önünde bulundurarak tuvaletten başlamanızı öneriyoruz. Genel banyo temizliğini en sona bırakabilirsiniz. Tuvaleti çamaşır suyu kullanarak detaylı şekilde temizleyin. Daha detaylı bilgi için Klozet temizliği yazımıza göz atabilirsiniz.
Temizliğe camlardan başlayabilirsiniz. Camları temizlerken yerler kirlenebilir. Bu yüzden parke, ıslak zemin ve duvarların temizliğini camlardan sonraya bırakın.
Parke temizliğinden önce atlamamanız gereken diğer yer balkonlardır. Balkon temizliği sırasında hortum kullanmak işinizi kolaylaştırır.
Balkon temizliğini de bitirdikten sonra yerleri, duvarları ve oda kapılarını temizleyebilirsiniz.
Detaylı temizlik yapılması gereken yerlerden biri de mutfaktır. Mutfak dolapları kullanılmışsa dolap kapakları ve fayansların üzerinde birikmiş yağ kalıntılarını yağ-çöz yardımıyla temizleyin. Dolapların içlerini sirkeli ya da deterjanlı su ile temizledikten sonra birkaç kez durulayın. Kuruması için kapaklarını açık bırakın. Varsa ankastre ürünlerin temizliğini yapın. Mutfak lavabosunu ovun.
Mutfak temizliği bittikten sonra banyoya geçebilirsiniz. Banyo temizliğine küvet ve duşa kabini temizleyerek başlayın. Daha önce kullanılmışsa ekstra özen göstermeniz gereken yerlerden biri küvet, duşakabin ve lavabo temizliğidir. Duş ve lavabo temizliği bittikten sonra fayanslara geçebilirsiniz. Fayansları deterjanlı bez ya da süngerle ovduktan sonra imkanınız varsa hortumla su tutarak durulayın. Bu işinizi hızlandıracaktır. Aynı şekilde yerleri de temizledikten sonra çekçek ile fazla suyu çekin.
Son olarak dış kapıyı da deterjanlı bezle silin. Temizlik esnasında camları açmayı unutmayın. Evin havalanıp kuruduğundan emin olmadan evden ayrılmayın. İyi havalanmadığı takdirde nem ve kötü kokuyla karşılaşabilirsiniz.

 
Taşınma esnasında, nakliye çalışanlarının ayakkabılarıyla girmesini engellemeniz ya da galoş kullanmalarını sağlamanız çok zordur. Bu yüzden elinizin altında paspas bulundurun. Eşyalar taşınırken ara ara silerseniz çamur ya da kirlerin dağılmasını engellemiş olursunuz.

NasYeni bir ev satın aldınız ya da kiraladınız. İşin en zor kısmını hallettiniz sayılır. Şimdi geriye yeni evinize taşınmak kaldı. Eşyalarınızın nakliye edilmesinden önce yapmanız gereken son şey evi temizlemek. Taşınma öncesi ev temizliği rutin yapılan temizlikten biraz farklı ve detay isteyen bir iştir. Eğer evin temizliğini eşyalar taşındıktan sonra yapmayı düşünüyorsanız çok zor olacaktır. Boş evi temizlemek her zaman işinizi kolaylaştırır.

Taşınma öncesi temizlik evin daha önce nasıl kullanıldığına göre değişir. Ev kullanılmış durumdaysa temizlik öncesi tadilat gerektiren yerler olabilir. İlk kez siz oturacaksanız da inşaat pisliği olabilir. Tadilat gerektiren işler varsa temizlik öncesi onarımı tamamlamanızı tavsiye ediyoruz. Sıra geldi temizliğe!

Yeni evinize taşınmadan önce evin taşınma gününe kadar her açıdan hazırlanması gerekir. Eşyalar geldikten sonra yapmak istediğiniz işler hep daha zor olacaktır. Eve eşyalar gelmeden önce tadilat işleri ve boya bitirilmeli, sonra evin taşınmaya hazır hale gelmesi için temizlenmesi evden eve nakliyatın zor aşamalarından biridir. Bu zorlukların üstesinden gelmek ve kolaylaştırmak için planlı hareket etmek çok önemlidir. Temizliğin ne kadar süreceği önceki sahiplerinin nasıl kullandığı ve çıkarken en azından kaba bir temizlik yapıp yapmadıklarına göre değişecektir. Evin temizliğini dört aşamaya ayırarak kolaylaştırabilirsiniz.

1.        İlk aşamada kaba bir temizlik yapıp duvarlarda, zeminde herhangi bir tadilatın gerekli olup olmadığını tespit etmek gerekir. Duvarlarda ve yerde kabarmış kısımları bir ıspatula ile kazıyıp saten alçı ile kapattıktan sonra bir iki gün kuruduktan sonra boyayın ve zeminde ise zemin kaplamasına göre tamirini yapın. Bu işlemler bittikten sonra süpürge ve faraş ile kaba bir temizlik daha yaptıktan sonra temizliğe bir gün ara verebilirsiniz.

2.        İkinci aşamada ilk önce mutfak dolaplarını temizleyin ardından pencereleri ve camları temizledikten sonra biraz mola verin ve dinlenin. Şimdi kova, paspas ve suya ilave edeceğiniz yüzey temizleyici ile tüm evi temizleyin. Böylece evde tozdan eser kalmayacaktır. Taşınma gününe kadar artık kapsamlı bir temizlik işiniz kalmadı. Taşınmaya kadar eve girişler çıkışlar olacaktır. Bu nedenle girişe kullanmadığınız bir çarşafı yere serin böylece eve giren kişiler ayakkabılarını biraz temizledikten sonra gireceklerdir. Yaptığınız temizlik boşa gitmemiş olacak. Eğer ayakkabı ile girmelerini istemiyor iseniz bir kaç çift terlik bulundurarak bu işin üstesinden gelebilirsiniz.

3.        Üçüncü aşama işin en kolay olduğu aşama kova ve paspas evin bir köşesinde sürekli hazır olsun. Taşınma gününe kadar kirlenen yerleri hemen bir iki paspas ile temizleyebilirsiniz.

4.        Taşınma günü geldiğinde evde yaptığımız temizlik işlerinin boşa gitmemesi için bir kaç önlem almalıyız. Önce daha önce evin girişine serdiğimiz çarşafı dış kapının önüne serelim ve evin girişine daha temiz bir çarşaf ve bez parçası serelim. Çünkü nakliye işçileri sizin özenle temizlediğiniz eve ayakkabı ile girecekler. Çalışan işçilerin sırtında buzdolabı veya koliler varken ayakkabısını çıkmasını beklemeyin. Kirlenmeyi azaltmak için önlemeler alın. Alacağınız bu önlemeler taşıma işi bittikten sonra yapacağınız temizliği kolaylaştıracaktır. Böylece taşıma işi bittikten sonra kova ve paspas ile genel bir temizlik daha yapmanız yeterli olacaktır. Artık halıları serip yeni evinizin keyfini çıkarabilirsiniz.


YORUMLAR (0)   Onay Bekleyen (0)


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın


Yorum Gönder

guvenlik